دفتر حقوقی داوری فکرنو با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد قم و اتحادیه چاپخانه داران قم برگزار نمود.

گزارش برگزاری سمینار آموزشی فعالین حوزه چاپ و بسته بندی استان قم 16 مرداد 1398 سالن شهید آوینی – قم

به یاری خداوند متعال و با همت همکاران در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، اتاق اصناف قم، اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته استان قم و دفتر حقوقی،داوری/فرهنگی، هنری فکرنو سمینار آموزشی فعالین حوزه چاپ و بسته بندی در تاریخ 16 مردادماه 1398 در محل سالن شهید آوینی ساختمان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با حضور فعالین صنعت چاپ، جمعی از هنرمندان و مدیران استان و دیگر علاقمندان به مباحث حقوقی، کسب و کار و چاپ برگزار گردید.

در این نشست آموزشی که حدود سه ساعت به طول انجامید آیتم های کاملا متفاوت و جذاب آموزشی برنامه ریزی و اجرا گردید.

سمینار با قرائت آیاتی از قرآن کریم با صوت زیبای جناب آقای شفیعی آغاز گردید و پس از پخش و احترام حاضرین به پرچم و سرود ملی، سمینار آموزشی رسما کار خود را آغاز نمود.

برای ایجاد جذابیت و تفهیم مطالب آموزشی ارائه شده از اجرا طنز استفاده شده بود. سمینار به چهار بخش تقسیم شده بود که هر بخش توسط یک مدرس یا سخنران، ارائه مطلب صورت می گرفت. در هر اپیزود ابتدا بازیگر طنز جناب آقای هادی شمس به همراه مجری توانا جناب آقای حسین شفیعی که از تحصیلکرده های حقوق مالکیت فکری می باشند، یک چالش را به روش طنز بیان می نمودند. چالش های مطرح شده همان مسائلی بودند که سخنران یا مدرس قصد داشت در این خصوص برای حاضرین ارائه مطلب داشته باشد.

اپیزود اول- مباحث توسعه کسب و کار؛

همانطور که همگان مستحضر می باشند با توجه به دیجیتالی شدن زندگی مدرن امروز، موضوع چاپ کتاب و استفاده از کاغذ به معضلی لاینحل برای صنعت چاپ تبدیل گردیده است. کتب دیجیتالی و فایل های رایانه ای موجب شده است که بسیاری از چاپخانه داران به تعطیلی کارگاه خود تن دهند و شغل خود را نیز عوض نمایند. هر چند این یک تهدید برای صنعت چاپ می باشد فلذا در بسیاری از کشورها این تهدید را بلافاصله به فرصتی مناسب و دقیق تبدیل نموده اند و با شیفت این صنعت به صنعت هایی چون بسته بندی و امور دیگر موجب گردیده اند تا کسب و کارشان از رونق نیافتد و چه بسا بسیار پر رونق تر اداره نمایند.

در این بخش از جناب آقای دکتر مرادی مدیرعامل شرکت مهندس رایمندتک که در زمینه های نوآوری و صنعت نانو فعالیت دارند دعوت شده بود تا سخنرانی انگیزشی برای حاضرین که اغلب از فعالین حوزه چاپ بودند ارائه نمایند.

اپیزود دوم مباحث حقوقی قراردادنویسی ؛

با توجه به اینکه موضوع قراردادنویسی موضوعی است که اساس کار حقوقی را ایجاد می نماید و هر نوع رابطه میان افراد می تواند با تنظیم یک قرارداد مناسب، به لذت بخش ترین کار تبدیل گردد و نبود یک قرارداد مناسب و کارا می تواند معضلات و مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد، لذا در این بخش از آقای حسن خانلو وکیل پایه یک دادگستری و دانشجوی دکتری حقوق نفت دعوت به عمل آمد تا موضوع قراردادنویسی و ضرورت پرداختن به یک قرارداد مناسب را برای حاضرین تبیین نمایند.

آقای حسنخانلو در سخنان خود از ضرورت یک قرارداد و اساس و پایه یک قرارداد نام برد و توضیحاتی را ارائه نمود و در بخشی از صحبت های خود به شروط در قراردادها و شروط باطل و شروط مبطل عقد پرداخت و بیان داشت که طرفین یک قرارداد می بایست از این موضوعات اطلاعات کافی داشته باشند و در صورتی که موضوع به تخصص حقوقی در هر سطحی نیاز داشت، می بایست به وکیل و مشاور حقوقی مراجعه شود.

اپیزود سوم مباحث داوری حقوقی و حقوق مالکیت فکری؛

در این بخش که پس از سی دقیق استراحت و صرف پذیرایی انجام گردید، جناب آقای سید محمد حسن طباطبایی نیک مدیرعامل دفتر حقوقی داوری فکر نو و کارشناس ارشد حقوق مالکیت فکری به بیان مباحث داوری حقوقی و نقش حقوق مالکیت فکری در پیشرفت علوم پرداخت.

ایشان در ابتدا به مزیت‏ها و برتری روش حل و فصل مسائل حقوقی از طریق داوری بر روش مراجعه به دادگاه ها پرداخت. از آیتم هایی که مراجعه به دادگاه می تواند برای طرفین سخت باشد شامل مکان حل و فصل، مدت زمان حل و فصل، بهره مندی از نظرات طرفین و هزینه های حل و فصل را نام برد. سپس ایشان در مورد این چهار آیتم به روش مثال و استفاده از پاورپوینت اثبات نمود که روش مراجعه به دادگاه ها در این چهار آیتم بسیار سخت و بعضا از لحاظ مادی و معنوی برای طرفین می تواند زیانبار نیز باشد. ایشان در ادامه مباحث در مورد همین چهار آیتم اثبات نمود که در روش داوری این چهار عیب تبدیل به نقاط برتری و موفقیت داوری می شود. مکان داوری می تواند هرکجا به غیر از دادگاه باشد. مدت زمان رسیدگی در داوری سه ماه و قابل تمدید می باشد. هزینه داوری به مراتب کمتر از هزینه های پنهان و هزینه های آشکار رسیدگی در دادگاه می باشد. در مورد بهره مندی از نظرات نیز داوری این موضوع از نقاط قوت داوری می باشد.

ایشان در ادامه صحبت هایشان در مورد حقوق مالکیت فکری و فرهنگ استفاده از قوانین کپی رایتی در کشور توضیحاتی دادند و با اشاره به تقسیم بندی اموال و استفاده از مثال های کاربردی همگان را ترغیب به احترام به حقوق مالکیت فکری افراد و هنرمندان نمود.

در بخش سوم از سخنرانی خود، حاضرین را با خدمات و فعالیت ها و برنامه های دفتر حقوقی داوری فکرنو آشنا نمود و با بیان آفرهایی برای خدمات حقوقی دفتر از همگان خواست تا از خدمات این دفتر بهره مند شوند.

اپیزود چهارم مباحث مربوط به توصیه های اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته؛

در این بخش که به جمع بندی کلیه مباحث نیز پرداخته شد جناب آقای مجتبی محمودیان رئیس اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته استان قم با بیان مسائل مهم و مربوط به اتحادیه سخنرانی خود را ادامه داد.

در سخنانی در این سمینار، ضمن تشکر از حضور فعالان عرصه چاپ و نشر در آن، گفت: سعی ما در این سمینار این است آگاهی بخشی مفاهیم در زمینه چاپ و نشر را با چاشنی طنز مطرح کنیم تا مشکلات بهتر درک شوند!

وی با اشاره تیراژ حدقلی نشریات و کتب در چاپ انتشاراتی‌ها اضافه کرد: چاپخانه‌داران باید از چاپ انتشاراتی به چاپ بسته‌بندی تغییر شیفت دهند تا از ضرر و زیانِ کسب و کار خود جلوگیری کنند.

رییس اتحادیه چاپخانه داران استان قم ٨٠ درصد محصولات را بدون بسته‌بندی مناسب ارزیابی کرد و ادامه داد: باید ظرفیت کارها را به سمت بسته‌بندی پیش ببریم و از فروش سنتی به سمت بازاریابی نوین و دیجیتال و برون مرزی انتقال دهیم تا کسب و کار رونق گیرد.

وی در توضیح واگذاری «شهرک صنعتی شهاب» یادآور شد: این شهرک با ایجاد و راه‌اندازی مشاغل مرتبط با چاپ و نشر راه‌اندازی شده است. از بهمن‌ماه سال گذشته، واگذاری‌ها آغاز شد. بخش اول آن شامل ٦٥ واحد در سه ماه اول ثبت نام و تحویل مالکان شد و واگذاری ٧٠ واحد باقیمانده را هم به زودی آغاز خواهیم کرد.

در پایان جلسه با صلواتی بر پیامبر رحمت و خاندان مطهرش پایان یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید