امکان ثبت چک مفقود شده در سامانه (جهت جلوگیری از کلاهبرداری چک)

در صورت مفقودی چک احتمال سوء استفاده و کلاهبرداری از آن محتمل خواهد بود. لذا قانونگذار نگاه ویژه ای نسبت به این موضوع داشته و در قانون اصلاح قانون چک سال 1397 نیز به این موضوع پرداخته شده است.
در سطور پایانی ماده 9 قانون چک جدید، در صورتی که صادر کننده در صورت محکومیت و در صورتی که ادعای مفقود شدن چک داشته باشد از مواردی است که دادگاه بدون اخذ تامین جلوی عملیات اجرایی را می گیرد.
“اگر صادركننده يا قائم‌ مقام قانوني او دعاوي مانند مشروط يا بابت تضمين بودن چك يا تحصيل چك از طريق كلاهبرداري يا خيانت در امانت يا ديگر جرائم در مراجع قضائي اقامه كند، اقامه دعوي مانع از جريان عمليات اجرائي نخواهد شد؛ مگر در مواردي كه مرجع قضائي ظن قوي پيدا كند يا از اجراي سند مذكور ضرر جبران ‌ناپذير وارد شود كه در اين صورت با أخذ تأمين مناسب، قرار توقف‌ عمليات اجرائي صادر مي ‌نمايد. در صورتي كه دليل ارائه‌ شده مستند به سند رسمي باشد يا اينكه صادركننده يا قائم مقام قانوني مدعي مفقود شدن چك بوده و مرجع قضائي دلايل ارائه ‌شده را قابل قبول بداند، توقف عمليات اجرائي بدون أخذ تأمين صادر خواهد شد. به دعاوي مذكور خارج از نوبت رسيدگي مي شود.”
به نظر می رسد سامانه ساد 24 که با حمایت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه طراحی و اجرا می شود می تواند اماره مناسبی برای قضات باشد تا این بند قانونی را به این روش اجرا نمایند.
به نقل از سایت www.sad24.ir :
سامانه ساد ۲۴ اولین سامانه استعلام چک هایی است که در اثر ارتکاب جرم تحصیل شده باشد. سامانه ساد ۲۴ در راستای پیشگیری از جعل و کلاهبرداری چک های سرقتی یا مفقودی در کشور و با توجه به اینکه کلاهبرداران و سارقان پس از دسترسی به دسته چک های دیگران با شیوه‌های متفاوت اقدام به انتقال چک ها می‌کنند که در این شیوه کلاهبرداری، افراد زیادی خواسته یا ناخواسته در گیر این مسئله می شوند پس از اینکه یک کلاهبردار و یا سارق موفق شد با یک چک جعلی یا سرقتی کلاهبرداری انجام دهد، رسیدگی به این جرم زمانبر است و تا حصول نتیجه و رد مال، خسارات مالی و بعضاً حیثیتی زیادی را به مالباخته وارد می کند . با توجه به پیشرفت های اخیر در زمینه فن آوری اطلاعات و با بهره گیری از پارک های علم و فناوری توانستیم محصولی در خصوص پیشگیری و رفع این مشکلات بوجود بیاوریم. تا هر شخص در زمان دریافت چک بتواند به صورت آنی از صحت و سقم صدور و ظهر نویسی آن مطمئن شود. که با این شیوه امکان دریافت یا استفاده از چک های مفقودی، جعلی و سرقتی به حداقل خواهد رسید سامانه استعلام چک هایی که در اثر ارتکاب جرم تحصیل شده، محصول همکاری های نزدیک ارگان های پارک علم و فناوری، معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و شرکت ساینا پردازش گسترش شرق می باشد . ما امیدواریم که نوآوری و خلاقیت‌مان در این مسیر طولانی، با استقبال شما همراه شود و بتوانیم گام بزرگی در خصوص کاهش جرایم و کلاهبرداری از طریق استفاده از اوراق تجاری برداریم.
اهداف سامانه ساد۲۴
  1. پیشگیری و کاهش کلاهبرداری از چک های سرقتی و مفقودی
  2. صرفه جویی اقتصادی برای دولت
  3. کاهش پرونده های دادگستری
  4. کاهش استفاده از چک های سرقتی
معرفی بخش های مختلف سامانه ساد۲۴
  1. استعلام شماره سریال چک های سرقتی یا مفقودی
  2. ثبت چک های مفقودی یا سرقتی

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید